Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Masaż limfatyczny

Jest to zespół odpowiednich metod i technik masażu mających na celu usprawnienie przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Wskutek działania terapeuty, w sposób mechaniczny, następuje przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych.

Układ limfatyczny tym między innymi różni się od układu żylnego, że brakuje mu swoistego "motoru napędzającego" jakim dla układu krwionośnego jest serce.

W wiotkich naczyniach chłonka płynie tylko dzięki różnicy ciśnień w organizmie. Dlatego tak łatwo dochodzi do jej zastoju, wystarczy siedzący tryb życia i unikanie gimnastyki.

Skutkiem zaburzeń w układzie limfatycznym są nie tylko obrzęki, ale też rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia wielu narządów wewnętrznych.

W efekcie stosowania drenażu limfatycznego osiągamy między innymi poprawę warunków do produkcji limfocytów, oraz poprawę transportu wody i soli mineralnych do komórek, co prowadzi do zwalczania bakterii oraz likwidacji obrzęków.